Podle účelu, konstrukce a použitých materiálů existuje velké množství luků. Existují luky tradiční, sportovní a v současnosti nejmodernější – luky kladkové.

 

Tradiční luky

Jako tradiční luky označujeme luky s dřevěným nebo kovovým madlem, sloužící ke střelbě bez zaměřovače. Často jsou také nazývány jako holé luky. Patří zde lovecké luky jednodílné i skládací, dlouhé anglické luky, maďarské a asijské jezdecké luky. Původně byly určeny k lovu, dnes se využívají hlavně na závody 3D. Střelba z tradičního luku bez použití mířidel, někdy také instiktivní lukostřelba, patří mezi nejnáročnější způsoby střelby. Ke střelbě se používají dřevěné, kovové nebo karbonové šípy.

 

Sportovní luky

Sportovní luky jsou luky s kovovými nebo kompozitovými středy a kompozitovými rameny. Kvalita a druh použitých materiálů rozhoduje o přesnosti střelby luku, ale také o jeho ceně. Nejjednodušší luky se skládají z kovových středů a dřevěných ramen, špičkové závodní luky mají odlehčené kovové nebo karbonové středy a velmi přesná a odolná ramena z nano karbonových materiálů. Tyto luky jsou doplněny zaměřovačem, stabilizátory, zakládkou šípu a boční opěrkou. Všechny tyto doplňky slouží k dosažení vysoké přesnosti střelby. Jako šípy se používají buď kovové nebo karbonové trubky, které je nutné zakoupit přesně podle druhu použitého luku. Sportovními luky se střílí lukostřelecké soutěže – např. sestava FITA, olympijská sestava, FITA Field a závody 3D.

 

Kladkové luky

Kladkové luky jsou určeny ke sportovní a v zahraničí i k lovecké střelbě. K vytvoření nátahové síly se využívá kombinace pružných ramen a kladek, které umožňují maximální výstřelové rychlosti až okolo 300 ft/s. Tyto luky jsou vybaveny zaměřovači a dalšími doplňky, díky nimž se stávají nejpřesnějšími mezi luky. Pro střelbu se používají duralové nebo karbonové šípy.

Při výběru druhu a síly luku je důležité si rozmyslet, k čemu jej chcete používat. Zvlášť při koupi dražších luků je vhodné obrátit na některý specializovaný obchod. Nesmírně důležité je také vědět, kde budete střílet. Luk je zbraň a nevhodným používáním může dojít k vážným zraněním. Navíc – podle zákona o zbraních a střelivech vlastnictví každého luku s nátahovou silou větší než 30 lbs podléhá režimu podobnému jako získání zbrojního průkazu.