Kdo může golf hrát?

Prakticky kdokoliv, na tělesných dispozicích nemusí záležet tolik jako u většiny jiných sportů – golf má systém vyrovnání šancí různě zdatných hráčů – tzv. hendikepový systém, který ovšem není využíván u vrcholové formy golfu. Fyzická síla může hráči pomoci, ale i uškodit, a není tedy sama o sobě zárukou golfového úspěchu. Tím je spíše schopnost zachovat chladnou hlavu.

Je golf vůbec sport?

Kdo si golfový švih nezkusí, často nevěří – sportovní golf není poklidná nenáročná procházka v parku. Přistupujete-li ke golfu aktivně, čeká vás při jedné hře kolem 8km svižné chůze se zátěží, kdy zhruba padesátkrát až stokrát technicky velmi náročným pohybem těla odpálíte docela těžký míček rychlostí nezřídka 150–200km/h (při tréninku běžně odpálíte více míčů). V různých situacích musíte pečlivě kontrolovat svaly svého těla, aby potřebný pohyb byl plynulý a přesný. Golf je technický – v tomto směru bývá srovnáván se skokem o tyči. A jak je to výdejem energie? Studie německého golfového svazu uvádí: 1 hodina joggingu – 700 kalorií, 2 hodiny tenisu – 900 kalorií, jedna hra golfu na hřišti plné délky (přibližně 3 až 4 hodiny) – 1500 kalorií.

Hledáte zábavu?

Golf je sport i hra. Hra společenská, týmová i individuální… a velmi zábavná. Lze ji hrát rekreačně i výkonnostně a to v libovolném věku. Golf poskytuje pestrou škálu způsobů hry (jamková = souboj dvou hráčů, na rány = skupinová soutěž, foursome = souboj mezi dvojicemi, a mnohé další formy). Žádná dvě hřiště nejsou stejná. Žádné dvě hry nejsou stejné ani na tomtéž hřišti. Golf má prvky dobyvatelské i objevitelské – různých typů hřišť se zcela odlišným charakterem je nepočítaně.

Berete výzvu k překonávání sebe sama?

Golf je nejzábavnější škola sebedisciplíny. V golfu hráč měří sílu s ostatními hráči, s hřištěm, s přírodními vlivy, ale velmi výrazně též s vlastním temperamentem či rozpoložením.

Hledáte sport rovných šancí?

Golfové prostředí je založené na fair play. Hendikepový systém umožňuje souboj hráčů podstatně rozdílných výkonností, aniž by pro jednoho z nich taková hra byla menší výzvou (podobný systém je ve sportu dostupný jen výjimečně). Zvláštností golfu je to, že je překvapivě snadné drobně podvádět (ačkoliv skutečnou výkonnost nikdo nezapře) ale jen naprosté minimum hráčů tuto svobodu zneužije – a obvykle tak ztratí kredit nejen v golfovém prostředí.

Chcete poznávat nové lidi?

Zvláště účast v turnajích vede k setkávání s řadou lidí, přičemž golf funguje jako styčný bod a narušovač bariér – jedna standardní hra je přitom právě tak dlouhá, aby si člověk o spoluhráčích udělal úsudek (golf odkryje více než mnohé jiné hry) a mohl tak případně objevit nové obchodní partnery či přátele.

Zdroj textů: http://www.cgf.cz/