Chcete efektivně hubnout nebo budovat kondici, hlídejte si svou tepovou frekvenci.
Sporttester
Naše sportovní centrum si pro Vás připravilo další výhodu, kterou můžete hned využívat. V našem centru je od dnešního dne možnost zapůjčení několika kusů sporttestrů  za symbolickou cenu 30 Kč/hod.

Hlídejte si Vaši tepovou frekvenci u jednotlivých sportů a zjistěte, v jaké jste kondici nebo hlídejte optimální frekvenci pro spalování tuků při cvičení.

Sigma PC 25.10
Je kvalitní sporttester vybavený spoustou užitečných funkcí, měření tepu s přesností EKG a digitálním kódovaným přenosem signálu. Ideální pro sportovce, kteří chtějí trénovat efektivně a zdravě. Stačí nastavit pohlaví, věk, váhu a požadovaný režim (zda chcete hubnout nebo budovat kondici) a Sigma Vás bude přehledně informovat o všech aspektech Vašeho výkonu. Kolik jste spálili kalorií, jak dlouho jste byli v aerobním nebo anaerobním pásmu a mnoho dlašího. Nastavení je velice jednoduché a naše recepce vám se vším pomůže nebo Vám vše vysvětlí.

Proč měřit tepovou frekvenci?
Tuto otázku si v současnosti pokládá stále více lidí. Podstata je jasná – tepová frekvence přesně vypovídá o zatížení organismu. Budeme-li chtít důkladnější odpověď, zjistíme, že na tuto otázku lze odpovědět mnoha způsoby. Podstatné totiž je, kdo se ptá. Zkusme alespoň stručně rozdělit možné tazatele a dokázat jim, že měření tepové frekvence může posloužit opravdu každému.

Zájemce o zvýšení kondice.
V tomto případě je řešení zdánlivě jednoduché – přiměřeně sportovat. Ale sportování má blahodárný vliv na kondici v případě, že jeho intenzita je v určitých mezích. Pro zdravého člověka cvičení velmi nízké intenzity nepřinese očekávaný efekt. Naopak při velmi vysokém zatížení pracuje organismus „z rezerv“ a objektivně mu to škodí! Ponechat posouzení těchto mezí na subjektivním dojmu je velmi ošidné. Zatížení organismu však je přímo spojeno s tepovou frekvencí srdce. Proto je použití měřičů tepu jednoznačným přínosem pro cílené zvyšování kondice. Anaerobní trénink (85–96% maxTF,)

Zájemce o snižování nadváhy.
V tomto případě si nejprve položme otázku: na čem je založeno hubnutí? Odpověď je jasná, i když firmy prodávající zázračné přípravku na hubnutí ji nechtějí slyšet: organismus musí svojí aktivitou spotřebovat více energie, než se mu dostane formou potravy. Proto je zřejmé, že nějaká pohybová aktivita je žádoucí, ba přímo nutná. To ale neznamená, že čím vyšší intenzita pohybu, tím více se hubne. Naopak! Jak bylo nezvratně prokázáno, existuje určité rozmezí aktivity, které je ideální pro snižování nadváhy. Tudíž, podobně jako v případě zvyšování kondice, příliš nízká aktivita nestačí. A naopak při moc vysoké se nejen nehubne, ale může to netrénovanému organismu vyloženě škodit! Sledováním tepové frekvence po vhodném nastavení rozmezí zátěže tak lze hubnout rychleji a snáze. Podstata je jasná: cvičím li v rozmezí ideálním pro hubnutí, mohu cvičit kratší dobu při maximálním efektu. Použití měřičů tepové frekvence může přinést i další zvýšení efektivity hubnutí. Aerobní intenzita (60–75% maxTF,)

Pro kardiaky a dlouhodobě nemocné
Ač se zdá téměř protimluvem, na co by třeba kardiak potřeboval sportester, je využití měřičů tepu v medicíně už zcela běžné. Dosti často dostane nemocný od svého lékaře následující pokyn: nesmíte své srdíčko přetěžovat, ale rozhodně ho nenechávejte úplně zahálet. Nechat to na subjektivním posouzení není určitě na místě. Mohu při procházce poznat, že do kopečka mám zvolnit, ale pokud jsem třeba v nějakém stresu, je stanovení optimální zátěže prakticky vyloučeno. V tomto případě je měřič tepové frekvence ideální pomůckou hlídající zatížení doslova na každém kroku. Navíc lze využít funkce nastavení zóny, kdy hodinky samy začnou pípat a signalizovat, že jsme nad doporučenou mezí. Samozřejmostí před konkrétním nastavením příslušných mezí by měla být konzultace s lékařem.

Pro aktivní sportovce
Nárůst výkonnosti v prakticky všech sportech souvisí s kvalitou tréninku. Jednou z nejdůležitějších pomůcek, jak tuto nejen měřit, ale i dávkovat, jsou sportestery. Jejich pomocí může trénovat téměř každý na úrovni, kterou neměl ve své době k dispozici například ani Zátopek. Po zjištění maximální tepové frekvence a s využitím nyní již běžně dostupné literatury může opravdu každý výrazně zvýšit svoji kondici a tím i výkonnost ve svém sportovním odvětví.