Jedná se o typ dynamického, avšak zároveň i uvolňovacího pohybu. Využívá nesčetně prvků z jógy, pilates, 5 Tibeťanů a strečinku, jež vhodně (pro někoho možná nahodile) a plynule kombinuje. Jejím základním cílem bylo vytvořit takový sled cviků, jenž by efektivně a účinně působil na celý pohybový aparát všech věkových skupin.

Cvičí se naboso případně v ponožkách.

Hodina se skládá z několika částí. V úvodu tělo zklidníte. Naučíte se vnímat svůj dech a jednotlivé pohyby.

Po přípravné fázi přecházíte do temperamentnější části, při níž dochází k zapojení svalových skupin, které při běžném aerobním cvičení zůstávají netknuty.

Možná budete mít z počátku pocit, že nevyvíjíte téměř žádnou činnost. Opak však bude pravdou. Základem chi–toningu je tzv. balanční a statické cvičení, u něhož pracujete pouze s vlastní vahou těla. Nesmíte zapomínat na pravidelné a správné dýchání, díky němuž dostatečně stimulujete posilované partie a zintenzivníte celou činnost. Celá lekce chi-toningu pak bývá opět ukončena strečinkem a relaxací.

Lekce probíhá v doprovodu příjemné hudby dotvářející celkový požitek z pohybu. Chi–toning zvyšuje vytrvalost, sílu, ohebnost a koncentraci. Zlepšuje držení těla, psychickou i fyzickou rovnováhu a vitalitu. Vyrovnává a doplňuje tělesnou energii a především odstraňuje z těla následky stresem naplněného života.